Панаирът на книгата в Лондон, който ще се състои следващия месец, е подложен на критика, защото няма покани за писатели, които не са одобрени от китайските власти, пише „Гардиън”. Както е известно, тазгодишното издание се фокусира върху литературата именно от тази страна.
Китайският поет Бей Линг обаче смята, че организаторите на събитието налагат цензура и ощетяват свободата на словото. „Изумен съм, че няма покана за нито един автор, който е отлъчен от Китай или който е открито против режима там. Без тях изобщо не е възможно да се представи образът на литературата в страната”.
Линг е арестуван преди 12 години в своята родина заради публикуването на творбата „Тенденция”. След международен натиск е депортиран в САЩ. От тогава му е забранено да се връща в Китай. Линг е председател на независимия китайски ПЕН-клуб. Той дава пример за „липсващи гласове” с Нобеловите лауреати Гао Синцзян (2000 г.), който живее в Париж и Лю Сяобо (2010 г.) – литературен критик, който е в затвора в Китай, също и Уей Лао, живеещ в Берлин и Ma Джиан, който се е установил в Лондон.
Линг е написал писмо до Британското консулство по този въпрос. Сузи Никлин от институцията обаче отговаря, че е взето под внимание мнението на хиляди хора в Китай и Обединеното кралство при изготвянето на поканите. Освен това, тя допълва, че поетът е не е разбрал същността на панаира – той се фокусира върху писатели, които живеят и творят в Китай.
Бей Линг обаче съвсем не е съгласен. Той смята, че постъпката е сравнима с това да има панаир, който да е фокусиран върху британското творчество, а да не бъде поканен Салман Рушди или събитие за германска литература без Гюнтер Грас. Поетът се надява до началото на събитието някои решения да се променят.