Четенето е по-актуално от всякога
Книги има навсякъде около нас, но и хората, които ги четат също впечатляват – във влакове или автобуси, в социални мрежи и в книжни клубове. За книги говорят по телевизията, но ги споменава дори папата… А всичко това прави четенето по-актуално от всякога.
Тенденцията се роди с Хари Потър
С времето книгите се превърнаха в един от най-желаните елементи, когато градим своя образ пред другите. За първи път това беше демонстрирано още в историите за Хари Потър, в които книгите присъстват на много места. По време на пандемията пък стана модерно, когато си определяме например зуум среща, да използваме за фон точно библиотеката у дома.
Но и самото четене е все по-актуално. Дори поколенията, за които традиционно се казва, че не четат, всъщност без колебание се впускат в романи с обема на „Война и мир“. В посланици на книгите напоследък се превърнаха личности от ранга на Дуа Липа – певицата, която „Тайм“ включи сред стоте най-влиятелни хора в света през 2024 г. За книги говори често и папа Франциск. Знае се колко много правят за четенето и книжните клубове на звезди като Ема Уотсън или Рийз Уидърспун.
„Букфлуенсърите“ са от огромна полза
Това са вече нова категория популяризатори на четенето – най-известните от тях са способни да разпродадат и цял тираж на някоя новоизлязла книга. Самите социални мрежи се превърнаха в рай за четящите, които бързо намират път един към друг чрез хаштагове като #bookstagram или #booktok.
Искате ли да ви забележат приятели, че и непознати, просто снимайте за социалните мрежи купчината книги край леглото си. Това е и един от най-добре приеманите постове в инстаграм или тик-ток в момента.
Книгите заслужават цялото това внимание! Защото четенето все така помага да разширим кръгозора си и заедно с това ни успокоява. Според добре познатата формула, шест минути с книга дневно могат да снижат нивото на стрес до 68%. При това четенето едновременно поддържа мозъка активен, но и успокоява, когато решим, че е време за сън. Хората, които четат преди заспиване, са много по-удовлетворени от качеството на съня, отколкото онези, които си лягат с мобилно устройство в ръце.
Четенето полага и основите на библиотерапията
Тя се основава върху това, че книгите увеличават природната ни емпатия и естествената ни интелигентност. Също така намаляват тревожността и отрицателните мисли. Има и друго – четенето ни позволява да сме по-активни в своя социален живот. Пък и води до толерантност и отвореност към другите.
Сред уникалните примери за това как книгите променят животи е и историята на Storybook Maze, както нарича себе си една дама от Балтимор. Тя печели вниманието на големите медии с работата си за популяризиране на четенето сред най-засегнатите социални слоеве. Идеята ѝ е, че младите могат да променят своите животи с помощта на книгите. Една от инициативите ѝ е поставяне на автомати за безплатни книги. Може да я следите в инстаграм или тик-ток.
Има и други кампании, много по-любопитни и направо… пикантни. Хаштагът #menwhoread например обединява мъжете, които четат и които искат да развалят лошата карма, че точно те са по-несериозните читатели. Друга кампания пък смело провъзгласи изминалото лято за #bookgaysummer.
Доказано добрите книги е пример за селекция, която прави четенето все по-актуално – това са заглавия, спечелили с времето доверието на читателите
Още пет причини книгите да са все по-актуални и през 2025-а
- Романтичните четива за млади читатели, както и фентъзито или истинските криминални истории увеличават непрекъснато популярността си сред новите поколения.
- Онлайн пазара на книги постоянно расте, като основен играч на него остава „Амазон“.
- Въпреки че броят на независимите малки книжарници намалява, книжните магазини са много и добре посетени.
- Интересът към четенето се подстрекава от кратките видеа, с които известни и неизвестни личности показват новите си книги.
- Расте и популярността на аудиокнигите, до скоро пренебрегвани у нас.