Начало / Любопитно / 2025-а ще е под знака на книгите

2025-а ще е под знака на книгите

Четенето е по-актуално от всякога

325532513_1253966448806256_6955948055288581257_n

Книги има навсякъде около нас, но и хората, които ги четат също впечатляват – във влакове или автобуси, в социални мрежи и в книжни клубове. За книги говорят по телевизията, но ги споменава дори папата… А всичко това прави четенето по-актуално от всякога.

Тенденцията се роди с Хари Потър

С времето книгите се превърнаха в един от най-желаните елементи, когато градим своя образ пред другите. За първи път това беше демонстрирано още в историите за Хари Потър, в които книгите присъстват на много места. По време на пандемията пък стана модерно, когато си определяме например зуум среща, да използваме за фон точно библиотеката у дома.

Но и самото четене е все по-актуално. Дори поколенията, за които традиционно се казва, че не четат, всъщност без колебание се впускат в романи с обема на „Война и мир“. В посланици на книгите напоследък се превърнаха личности от ранга на Дуа Липа – певицата, която „Тайм“ включи сред стоте най-влиятелни хора в света през 2024 г. За книги говори често и папа Франциск. Знае се колко много правят за четенето и книжните клубове на звезди като Ема Уотсън или Рийз Уидърспун.

„Букфлуенсърите“ са от огромна полза

Това са вече нова категория популяризатори на четенето – най-известните от тях са способни да разпродадат и цял тираж на някоя новоизлязла книга. Самите социални мрежи се превърнаха в рай за четящите, които бързо намират път един към друг чрез хаштагове като #bookstagram или #booktok.

Искате ли да ви забележат приятели, че и непознати, просто снимайте за социалните мрежи купчината книги край леглото си. Това е и един от най-добре приеманите постове в инстаграм или тик-ток в момента.

Книгите заслужават цялото това внимание! Защото четенето все така помага да разширим кръгозора си и заедно с това ни успокоява. Според добре познатата формула, шест минути с книга дневно могат да снижат нивото на стрес до 68%. При това четенето едновременно поддържа мозъка активен, но и успокоява, когато решим, че е време за сън. Хората, които четат преди заспиване, са много по-удовлетворени от качеството на съня, отколкото онези, които си лягат с мобилно устройство в ръце.

Четенето полага и основите на библиотерапията

Тя се основава върху това, че книгите увеличават природната ни емпатия и естествената ни интелигентност. Също така намаляват тревожността и отрицателните мисли. Има и друго – четенето ни позволява да сме по-активни в своя социален живот. Пък и води до толерантност и отвореност към другите.

Сред уникалните примери за това как книгите променят животи е и историята на Storybook Maze, както нарича себе си една дама от Балтимор. Тя печели вниманието на големите медии с работата си за популяризиране на четенето сред най-засегнатите социални слоеве. Идеята ѝ е, че младите могат да променят своите животи с помощта на книгите. Една от инициативите ѝ е поставяне на автомати за безплатни книги. Може да я следите в инстаграм или тик-ток.

Има и други кампании, много по-любопитни и направо… пикантни. Хаштагът #menwhoread например обединява мъжете, които четат и които искат да развалят лошата карма, че точно те са по-несериозните читатели. Друга кампания пък смело провъзгласи изминалото лято за #bookgaysummer.

Доказано добрите книги е пример за селекция, която прави четенето все по-актуално – това са заглавия, спечелили с времето доверието на читателите

ddk

Още пет причини книгите да са все по-актуални и през 2025-а
  1. Романтичните четива за млади читатели, както и фентъзито или истинските криминални истории увеличават непрекъснато популярността си сред новите поколения.
  2. Онлайн пазара на книги постоянно расте, като основен играч на него остава „Амазон“.
  3. Въпреки че броят на независимите малки книжарници намалява, книжните магазини са много и добре посетени.
  4. Интересът към четенето се подстрекава от кратките видеа, с които известни и неизвестни личности показват новите си книги.
  5. Расте и популярността на аудиокнигите, до скоро пренебрегвани у нас.
Снимки: Christin Hume за Unsplash, книжарници „Хеликон“ и архив

Прочетете още

246741_b

Топ 10 на „Хеликон” за най-продавани книги (16 декември – 22 декември)

ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА 1. Пътища от огън от Мария Лалева 2. Нишка от Виктория Бешлийска 3. …