Начало / Любопитно / Пъзелите – неочакваният помощник за добра форма

Пъзелите – неочакваният помощник за добра форма

Носят ни удоволствие и радост

alicia-christin-gerald-9Sw7q5k9nw8-unsplash

29 януари е техният празник – трудно е да се проследи откъде и как се е появил световният им ден, но поне може да опитаме да подредим някой пъзел! При това историята на пъзелите наистина е дълга – първите се раждат още през 18. век. За техен родител спокойно може да обявим Джон Спилсбъри. Англичанинът бил картограф и дърворезбар, като решил по този начин да направи изучаването на различните държави по-забавно. Самите парченца изработвал с трион.

Антистрес терапия

В наше време пък служат и за нещо, което Спилсбъри нямало как да предвиди в онази епоха… Пъзелите са чудесно средство да преборим стреса. Начин са да посветим повече време на себе си. Могат да повишат и мотивацията ни. А заедно с това – да оправят и отношения, особено ако предпочетем да ги редим с компания.

Според едно изследване пъзелите са и начин да си помогнем срещу Алцхаймер или деменция. Това се получава, тъй като реденето на пъзел поддържа жива мисълта. С това подпомагаме растежа на нови нервни клетки и укрепваме връзките помежду им.

Смята се, че хората, които обичат да редят пъзели, намират по-лесно решение в трудни ситуации. Просто те се опитват да свържат наглед разнородни неща – парченцата пъзел, като през цялото време работят с въображението си, за да достигнат до крайния резултат, с други думи, подредения пъзел. Тези умения се отразяват и на живота им.

За начинаещи и за специалисти

Добре е да знаем каква е спецификата на различните пъзели… Смята се, че лесните – или детски, са до 500 елемента. Броят на парченцата всъщност започва от няколко десетки, за най-малките. Колкото повече са елементите, толкова по-трудна може да е и картината за подреждане. Ако искате да пробвате силите си с нещо достатъчно сериозно, но нямате опит, пъзел от 1000 парченца е добър вариант за вас. Майсторите, то се знае, се целят нагоре – има и пъзели от 2000 части.

Пъзелите отразяват всъщност и другите наши интереси. Ако обичаме изкуство, може да потърсим репродукция на картина. Ако ни умиляват природни картини – изобилието е голямо. Напоследък се нароиха и пъзели с български мотиви.

puzzle01

Пъзелът е и чудесен подарък

Ето и няколко предложения специално за Световния ден на пъзела… Може да го отпразнувате например с пъзел на Вавилонската кула – от цели 2000 части. Създаден е по картината на Питер Брьогел Стари. Или пък да го свържете с още нещо любимо – четенето. Защото в „Хеликон“ например има и пъзел с Алиса – той е от 1000 части. За по-малките… или пък по-ленивите – съвсем на място е пъзелът със Слънчевата система, който е от 500 части.

Важно е да намерите собственото си вдъхновение. И да си подарите време… Пъзел с чаша какао е хубава рецепта за днешния ден. А всъщност и за всеки!

Открий своя пъзел в „Хеликон“

Текст Краси Проданов
Снимки: bao sabrina и Alicia Christin Gerald за Unsplash и автора

Прочетете още

vintage-6801002_1280

Съвет за начинаещи и напреднали писатели: „Четете!“

Само талант повечето пъти не стига Книгите имат няколко свойства, които наистина ги правят нещо …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...