Начало / Читатели / Редактирани заглавия – книги за Бхарат

Редактирани заглавия – книги за Бхарат

Традициите на страната ни водят в древни времена

5RijnaVijayadashami

Бхарата бил велик воин и владетел – присъединил навремето към страната си огромни територии, в които попадат например днешни Пакистан, Иран, Узбекистан и много други. Империята му носела неговото име. А то означавало „грижовност“…

Ние се събираме, за да се грижим за нашата планета“ – това се казва пък векове по-късно в статия на сегашния министър-председател на Индия Нарендра Моди. Думите му бяха по повод събирането на държавите от Г-20. Точно там на табелката пред Моди вместо добре познатото Индия през изминалите дни беше изписано Бхарат.

Сега остава времето да покаже дали наименованието Индия ще остане в миналото – и лека-полека ще свикнем с древното санскритско име на огромната страна с население от 1,4 млрд. души. Макар че в света на Шива и Брахма дори времето е относителна категория. Нали и за великия Бхарата се носи легенда, че ще царува над всички на Земята и ще е скъпоценният камък не само на своята раса, но и на целия човешки род. А ето че сега наследството му оживява…

Индия винаги е привличала погледи – разтваряме стари и нови книги, в които заменяме добре познатото наименование с чуждо звучащото засега Бхарат

226871_b

От Бхарат на Херман Хесе

Още родителите на нобеловия лауреат живеят и работят в тогавашна Индия – те са християнски мисионери. Да отиде в древната страна за него се превръща в голяма мечта. Сбъдва я, когато е на 34. И по един неповторим начин в книгите му се сливат европейския хуманизъм, идеите на Юнг и индийската философия. Две години след пътуването до Индия излизат и записките на писателя оттам, наречени простичко „От Индия“ – или „От Бхарат“, ако трябва да осъвременим заглавието на класика. После следват много книги, които доразвиват усещанията му и преплитат вековното наследство на Бхарат с европейските идеи, в чийто център е човекът.

239202_b

Голяма книга за Бхарат

Има чудесни български пътеписи и проникновени погледи в миналото на Индия – точно в наследството, завещано от славния Бхарат. Сред тях избираме „Голяма книга за Индия“ на Румяна Николова и Николай Генов. Преди петнайсетина години те издадоха и друга книга за древната страна – „Никой не си тръгва от Индия завинаги“. Пък и Бхарат никога не си е отивал, както става ясно днес… Що се касае до „Голяма книга за Индия“, тя наистина впечатлява с мащабността си. Третата сред „големите книги“ на тандема, по страниците ѝ има 2000 снимки, а самият разказ е разположен на близо 800 страници. Но и това е малко, когато говорим за обвития в легенди Бхарат!

201010_b

Пътуването до Бхарат на един португалец

Гонсало М. Тавареш копира пътя на Вашко да Гама отпреди пет века. Отпратките обаче не свършват дотук – учен, поет и писател, Тавареш построява своята „Пътуване до Индия“ като „Лузиадите“ на големия ренесансов портукалски поет Камойнш. Героят пък се казва Блум – точно като в „Одисей“. Но лутанията му не са из един град, както е в книгата на Джойс, ами по половин планета. След всички положени усилия следва и твърде песимистичният извод, че епохата на романтизма и приключенията, на откривателството отдавна е минала, а Изток или Запад, прагматизмът е победил навсякъде. С други думи, и легендите за Бхарат са просто отсенки от едно заглъхнало славно минало.

233331_b

За Бхарат от първо лице – поясненията на един йогин

Въпреки името върху корицата, автор на „Вътрешните учения на философиите и религиите на Индия“ е американец. Уилям Аткинсън популяризира още към края на по-миналия век източните философии в Америка. Преподава и йога курс с философия, като по този начин разчиства пътя за т. нар. „ню ейдж“. А тази книга, която издава като Йоги Рамачарака, разкрива произхода на много от ученията в Бхарат. Авторът отива и по-надалеч с твърдението си, че душите на древните мъдреци са се преродили в наше време (респективно, негово – към края на 19. век) във великите мислители и философи, които познаваме днес.

Бхарат звучи странно за света, но за хиндуистите то е вратичка към минало, в което властват легенди, а Космосът търси изконната си хармония. Някои виждат в това отражение на политическите процеси в страната, а за други е възстановяване на историческа истина. Или свързаност, ако щете – нали с този лозунг Индия председателства и Г-20… „Една Земя, Едно семейство, Едно бъдеще.

Книги за Бхарат подбра Краси Проданов
Снимки: aljazeera.com и архив

Прочетете още

486500974_1370034921058356_4195575252517690578_n

Романи, които се четат на един дъх

Разтваряме ги по Великден Книгите, които ви предлагаме, са като шарени яйца… Емоциите в тях …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...