Идеален начин за отглеждане на бебе не съществува, тъй като не съществуват идеални бебета, нито пък – ако щете, вярвайте – идеални родители. Съществуват само хора, които са наблюдавали много бебета отблизо или такива, които просто имат повече опит от вас. Да си родител, означава да се учиш в крачка. Твърде много
съвети от разни „експерти“ всъщност могат да попречат на развиващата се родителска интуиция и да отнемат възможността на всеки родител сам да се учи. Ние ще ви покажем как да станете експерти по отношение на собственото си бебе. Целта на тази книга е да помогне на вас и вашето бебе да се адаптирате. Тази думичка накратко описва какво означава да бъдеш родител.
Да започваме!
Установяване на връзката: какво означава това
Да бъдеш родител означава да научиш децата си на онези умения, които ще им помогнат да успеят в живота. В книгите за бебета обикновено липсва глава, озаглавена „Грижа за вашето собствено бебе“. Сега ние и вие – изпълнената с нетърпение двойка млади родители – заедно ще напишем тази глава.
От моя опит като педиатър, от опита на Марта като медицинска сестра и от общата ни практика като родители, отгледали осем деца, ние сме убедени, че най-добрият начин да се постигне хармония между родители и дете, е да се прилага методът, наречен от нас грижа, основана на връзката*.
Този метод помага и на родителите, и на детето да проявят най-доброто от себе си. Грижа, основана на връзката, съществува откакто на света има майки и бебета. В интерес на истината, едва в последно време този метод получи определено име – всъщност той представлява грижа за бебето, стъпваща върху повелите на здравия разум и всички родители биха го прилагали, ако бяха оставени на собствената си здравословна интуиция.
ГРИЖА ЗА ВАШЕТО
СОБСТВЕНО БЕБЕ
Преди трийсет години, когато започнах да практикувам като педиатър, вече бях учил в двете най-добри педиатрични болници в света и си мислех, че знам всичко за бебетата. Приятелите ни непрекъснато повтаряха на Марта какъв късмет е извадила като се е омъжила за педиатър, а тя отвръщаше: „Той разбира само от болни бебета.“ Първата ми седмица в кабинета като самостоятелен педиатър си беше един шок. Майките постоянно ми задаваха въпроси, които нямаха нищо общо с медицината: „Да оставям ли бебето да плаче?“, „Дали няма да я разглезим, ако постоянно я вземаме на ръце?“, „Правилно ли е бебето да спи при нас в леглото?“ Не знаех нито един от отговорите, но родителите се отнасяха към мен като към експерт по подобни проблеми. Тези въпроси не бяха медицински, а засягаха практиката да бъдеш родител. Знаех как аз и Марта постъпвахме със собствените ни деца – тогава все още само две – но не смятах, че това ме прави експерт. Затова започнах да чета книги за отглеждане на бебета, точно както вие правите сега. Те ме объркаха. Изглежда написаното в тях се основаваше на личното мнение на авторите, а не на някакви реални научни изследвания. На повечето или им липсваше какъвто и да било здрав разум, или отказваха да заемат ясна позиция по някой въпрос, или просто повтаряха онова, което беше модер-
но в момента, независимо дали то действително вършеше някаква работа или не.
Реших да започна да се консултирам с истинските експерти – опитните родители, които срещах в практиката си: родители, които явно се справяха с ролята си, които бяха в пълна хармония с децата си, които бяха способни да четат сигналите, давани от бебето, и да откликват на нуждите му интуитивно и напълно правилно. Това бяха хора, които изпитваха удоволствие от това да бъдат родители, и по всичко личеше, че и децата им се развиват отлично. Такива родители и техните дечица станаха мои наставници, а аз започнах да ги слушам много внимателно, започнах да наблюдавам бебетата отблизо и да си водя задълбочени бележки за практиката на опитните родители. Започнах да си съставям списък с практически насоки, които наистина работят. През тези първи години, до раждането на четвъртото ни дете, Хейдън, Марта работеше с мен. В момента тя е съветник по въпросите на родителската грижа и по проблемите на кърменето. Лекарската ми практика бе наше изследователско поле, а реалните лабораторни експерименти се извършваха у дома.
След девет години учене, внимателно вслушване в родителските проблеми и опит, натрупан с нашите собствени три деца, аз и Марта започнахме да си правим някои изводи по отношение на грижата за бебето. От разнообразните примери и случаи, избрахме онези, които действително вършат работа на повечето семейства през по-голямата част от времето. Започнахме да ги използваме като практически съвети към родителите, които идваха при нас, както и при отглеждането на нашите собствени осем деца. През годините двамата с Марта изменяхме подхода си така, че той да подхожда на нашия променящ се стил на живот, както и да посреща индивидуалните нужди на всяко едно от децата ни (продължаваме да се учим и днес). В тази кратка глава вие ще научите онези основни неща, които ние разбрахме след трийсет години педиатрична лекарска практика, грижа за осем деца и разговори с хиляди родители.
Не очаквайте да научите всичко наведнъж. Да си родител, означава да се учиш в движение. Изисква се практика. Нашите предложения могат да ви служат само за начало. От тази основа вие ще се развиете и ще изградите свой собствен стил на родителска грижа, който ще подхожда най-добре на темперамента на вашето дете и на вашата собствена личност. Имайте предвид, че няма как да установите този стил преди бебето ви да се роди. Преди това просто нямате представа какво ще стори детето с вас и как драстично ще промени възгледите ви за нещата. Решенията колко дълго да държите бебето си на ръце, как да постъпите, когато то се събуди в три часа посред нощ и докога да го кърмите се вземат в крачка. Не бързайте да мислите по тези въпроси, докато не научите как точно се държи бебето ви. Е, все пак има някои идеи, на които можете да обърнете внимание преди да започне същинската работа.
Преди да се впуснем в проблемите на родителската грижа, хайде да сключим една сделка. Някои от идеите, които ще споделим с вас, могат отначало да ви прозвучат странно или да се различават от онова, което вече сте чували по въпроса. Моля ви, не ги отхвърляйте автоматично. Встъпете в родителската практика с отворено съзнание и можете да си спестите много ядове. Лесното за обгрижване бебе, което очаквате, може би няма да е рожбата, която всъщност ще получите. Стойте отворени за нови идеи и после изберете от тях онези, които подхождат на вашето семейство. В замяна можете да бъдете сигурни, че всичко, което ви казваме, е плод на внимателни проучвания.
СЕДЕМТЕ ЕЛЕМЕНТА НА РОДИТЕЛСКАТА ГРИЖА, ОСНОВАНА НА ВРЪЗКАТА
Според нас най-важните цели за младите родители са три:
– да опознаят детето си;
– да помогнат на детето си да се
чувства добре;
– да изпитват удоволствие от това,
че са родители.
Родителския подход, който ще ви представим, ще ви помогне да постигнете тези три цели. Ето ги и седемте основни елемента на родителската грижа, основана на връзката.
1. Раждането – установете връзка с вашето бебе възможно най-рано
Начинът, по който бебето и родителите установят връзка помежду си от самото начало, обикновено определя посоката, в която ще се развият техните отношения занапред. Заемете се активно да организирате раждане, каквото вие искате. Приемете отговорността, която раждането изисква, самообразовайте се и заедно с вашия лекар изработете цялостна философия за онова, което предстои да преживеете. Травматично раждане или ненужна хирургическа намеса, водеща до разделяне на бебето от майката, не е идеалният начин да започнете кариерата си като родител. В подобен случай част от енергията, необходима ви за опознаване на детето, ще бъде временно пренасочена към задачата вие самата да се излекувате. Ако се чувствате спокойна по отношение на раждането, това чувство на радост впоследствие ще се пренесе и върху самото бебе. (Прочетете глава 2: „Десет насоки за това как раждането да бъде безопасно и да ви изпълни с удовлетворение.“ Ще разберете отношението между раждането и установяването на връзка с бебето и ще научите как да намалите възможността да преживеете тежко травматично раждане и дори как да избегнете ненужна хирургическа намеса. Погледнете също така страница 79 за съвети как да възстановите навреме връзката с новороденото, ако в случай на медицинско усложнение сте били временно разделени от него в началото. На страница 56 пък ще намерите обяснение за това защо е важно веднага да вземете бебето си при вас в болничната стая непосредствено след раждането.)
Първите седмици и месеци са деликатен период, през който майката и детето трябва да бъдат заедно. Ранната близост дава възможност да се развият както естественото инстинктивно поведение на бебето за поддържане на постоянна връзка с майката, така и интуитивният биологичен стремеж на самата майка да предоставя непрекъснати грижи. Ранната близост предоставя на семейната двойка правилен старт във време, когато новороденото се нуждае от най-много грижи, а майката най-ревностно желае да го обгрижва. Разбира се, процесът на осъзнаване на същинската ви обич към бебето, усещането за връзката между вас, започва много преди раждането и продължава дълго след него. (За практически съвети за установяване на връзка с бебето при раждането и за затвърждаване на тази връзка в следродилния период вижте глава 4: „Започнете правилно отношенията си новороденото“ и глава 5: „Адаптиране на семейството към ситуацията след раждането“.)
2. Доверявайте се на плача на бебето си – научете се да разчитате неговите сигнали и да откликвате адекватно на тях
Едно от първите предизвикателства пред младите родители е да се научат да разбират какво иска бебето, от какво се нуждае то във всеки даден момент. Тази задача може да бъде доста изнервяща и да доведе до самообвинения от рода на „аз не съм добър родител“.
Успокойте се. Вашето дете ще ви помогне да се превърнете в опитен анализатор на всякакви сигнали. Лекарите доскоро вярваха, че бебетата са пасивната страна в процеса на обгрижване. Вече е известно, че те всъщност активно формират начина, по който родителите реагират на нуждите им. Ето как става това: новородените са снабдени с инстинктивна схема на поведение, изискваща непрекъсната връзка с майката. Поведението на бебето наподобява магнит, с който неустоимо привлича родителя към себе си. Сигналите му не могат да бъдат пропуснати. Някои от тях са ясни – например плачът, усмивката или това, че бебешката ръчичка стиска всичко, което достигне. Други са деликатни и по-незабележими като срещането на погледа или езикът на тялото. Всички родители, особено майките, имат вродена интуиция, чрез която разбират сигналите на бебето и им отвръщат адекватно. Подобно на система от излъчвател и предавател, майката и бебето с времето „настройват честотите си“, хармонизират се до момента, в който общуването стане ефективно. Времето, което изграждането на подобна система изисква, варира и е индивидуално за всяка отделна двойка майка-дете. Някои бебета дават по-ясни сигнали, други родители пък имат по-силна интуиция при разчитането им. Добрата връзка обаче рано или късно се установява. Това ще стане по-лесно, ако не забравяте да сте отворени и готови да откликнете на нуждите на бебето. Дори случайната „погрешна“ реакция (например опитвате се да нахраните кърмачето, а то всъщност просто иска да бъде взето на ръце) е по-добра от никаква реакция, защото го насърчава да продължава да общува с вас.
Вземайте на ръце бебето си, когато плаче. Звучи просто, но много родители са били съветвани да оставят бебето „да се наплаче“, защото не бивало да поощряват „лошото“ поведение. Само че новородените нямат добро и лошо поведение – те просто общуват по единствения начин, който природата им е дала. Представете си как бихте се чувствали, ако бяхте напълно неориентирани, неспособни да сторите каквото и да било сами, а и плачът ви за помощ остава без отговор. Бебе, на чийто плач никой не откликва, не става „послушно“ (макар че може и да стане доста по-тихо). То се превръща в неуверено бебе. Защото вече е научило единственото нещо, което вие не бихте искали, а именно че нито може да общува с вас, нито да разчита на вас да се погрижите за него.
За чуждия човек е много лесно да ви посъветва да оставите вашето собствено бебе да си плаче. Когато вашето дете плаче, той не усеща това с всяка фибра на тялото си, освен ако не става дума за някой изключително чувствителен чужд човек. Нека за миг да погледнем на нещата технически. Плачът ще ви разстрои, той за това е и предназначен. Това важи с особена сила за майките. Ако поставим в лаборатория майка и бебе и прикрепим уред за измерване на интензивността на кръвния поток към гърдите на майката, ще се случи следното. Когато майката чуе, че бебето є плаче, потокът на кръв към гърдите є веднага ще се увеличи, придружен от неустоимото желание да го вземе на ръце и да го успокои. Плачът е самостоятелен и много въздействащ начин за общуване, предназначен да гарантира оцеляването и развитието на бебето и изисква задължителен ответ от страна на родителите в сто процента от случаите. Вслушвайте се в този плач и откликвайте. (За по-подробна информация относно системата за общуване, основана върху плача на бебето, вижте страници 56, 394.)
Посрещането на нуждите на бебето в най-ранните месеци ще се превърне в стабилна практика на общуване между родителя и детето. Постепенно вие ще започнете да отлагате във времето отговора на нуждите на бебето, а то постепенно ще се научи да изчаква, докато най-после усвои езика за общуване без плач и развие механизми самљ да задоволява нуждите си.
СЕДЕМТЕ ЕЛЕМЕНТА НА РОДИТЕЛСКАТА ГРИЖА, ОСНОВАНА НА ВРЪЗКАТА
1. Установяване на връзка с бебето още от самото раждане.
2. Доверие към сигналите, които дава бебето с плача си.
3. Кърмене.
4. Носене на бебето на ръце или близо до тялото.
5. Непосредствена близост между родителя и бебето по време на сън.
6. Установяване на баланс и очертаване на граници.
7. Повишено внимание към хора, които ви учат как да гледате детето си.
В края на краищата, погледнете на практиката да откликвате на нуждите на бебето си като на дългосрочна бъдеща инвестиция – когато то порасне и проблемите му станат далеч по-сложни от това просто да бъде нахранено или приспано, вие ще се радвате на много по-добро взаимно общуване.
3. Кърмете бебето си
Татковците често използват израза: „Ние ще кърмим.“ Кърменето действително е задача, която включва цялото семейство. От опит сме се убедили, че най-щастливите кърмещи майки и кърмени бебета са онези, които се радват на съпруг и татко, който безрезервно ги подкрепя. Въздействието на кърменето върху укрепването на здравето и правилното развитие на бебето е огромен, но все още недооценен остава вълшебният ефект, който кърменето оказва върху майката. Ето в какво се състои той: всеки път, когато кърмите, в организма ви се осъществява прилив на хормоните пролактин и окситоцин. Тези „хормони на майчинството“ участват в образуването на химическата основа на онова, което наричаме „майчински инстикт“. Както ще научите от следващите глави, хормоните, които помагат за отделянето на кърма, са същите, които превръщат майчинството в една лека задача. От глава 8 ще разберете, че според най-новите проучвания кърмените бебета израстват по-умни.
4. Носете бебето на ръце или близо до тялото си възможно най-много
Носенето на бебето е най-вълнуващият момент от родителската грижа, който се е появявал в практиката на Западния свят от много време. Докато изучавахме различните родителски практики, веднъж взехме участие в една международна конференция по този въпрос. Там забелязахме, че майките от други култури носят бебетата си в подобни на слинг люлки, които са неделима част от националната им носия. Направи ни силно впечатление колко спокойни са тези деца и колко грижовни към тях са майките им, така че им зададохме въпроса защо носят бебетата си по този начин. Те ни посочиха две простички, но забележителни по своята дълбочина причини: Добре е за бебето и е лесно за майката. Това беше! Това е, което искат всички родители без изключение: да направят нещо добро за децата си, като едновременно улеснят самите себе си.
За вас слингът ще се превърне в един от незаменимите предмети, свързани с грижата за бебето. Няма да искате да излизате от къщи без него. Това не означава, че трябва да носите детето си през цялото време, но определено означава, че ще пренастроите съзнанието си по отношение на бебетата по принцип. Повечето хора си представят, че бебетата просто си лежат тихичко в креватчето, втренчени в някакви люлеещи се играчки, и биват вземани от там само за да може майката да ги нахрани, преповие и да си поиграе мъничко с тях. После тя отново трябва да ги остави „там, където им е мястото“. Това превръща времето, в което бебето е в ръцете ви, в някакъв кратък задължителен интервал, по време на който то трябва да бъде просто успокоено и гушнато, само за да може после отново да бъде оставено само. Носенето на детето близо до тялото преобръща из основи тази представа. Малките бебета трябва да бъдат носени от родител или от онзи, който се грижи за тях, и да бъдат оставяни в креватчето само когато са дълбоко заспали или когато самият родител трябва да обърне внимание и на себе си.
Носенето се отразява отлично както на бебетата, така и на родителите. Лесно се забелязва, че бебетата, които биват носени по този начин, плачат по-малко, сякаш просто забравят, че трябва да вдигат изобщо някакъв шум около себе си. Освен че са по-щастливи, носените бебета се развиват по-добре, може би защото енергията, която иначе биха пропилели в плач, сега се пренасочва към процеса на растеж. Не бива да забравяме, че когато е в прегръдките на зает с различни дейности родител, детето научава много. Носенето в слинг прави нещата по-лесни, защото подхожда дори за хора, водещи живот с много ангажименти. Със слинга можете да носите бебето със себе си където пожелаете. Не се чувствате вързани за дома – домът на новороденото е там, където сте вие. (За повече подробности, които ще ви научат как да носите бебето, какви са ползите от това за него и как вашият собствен живот ще стане по-лесен вижте глава 14: „Да носим детето: наука и изкуство“.)
5. Спете близо до бебето си
Още в първите дни на кариерата си като родител ще установите, че бебета, които спят дълбоко през цялата нощ, има само в книгите за отглеждане на деца или принадлежат на някакви непознати за вас семейства. Бъдете готови за известен период на нощни безсънни занимания, докато най-после установите къде вие и бебето спите най-спокойно. Някои деца спят най-здраво в своя собствена стая, други – в спалнята на родителите си, а трети заспиват само гушнати плътно до мама. Правилното решение на този въпрос е винаги лично. Установете къде вие и бебето спите най-спокойно и вече можете да бъдете сигурни, че сте открили това правилно решение. Бъдете отворени към изпробване на различни места за сън за вас и бебето, включително бъдете готови да го вземете при вас в леглото – този тип грижа ние наричаме съвместен сън.
Сред всички характеристики на родителската грижа, основана на връзката, споделеният сън предизвиква най-много и най-остри критики. Всъщност ние не разбираме защо това е така. Смаяни сме, че такава прекрасна практика като съвместния сън, присъща на човека от векове, внезапно става „погрешна“ в модерното общество. Повечето бебета по целия свят спят с родителите си. Дори в нашата западна култура все повече семейства възприемат с удоволствие тази практика – просто не съобщават това на личния си лекар или на роднините си. Направете си експеримент. Следващият път, когато сте в компанията на много млади родители, споменете на някого на четири очи, че обмисляте да започнете да вземате бебето си да спи при вас в леглото. Ще се изненадате колко семейства отдавна практикуват това или са го практикували за известен период от време. Не се тревожете, че детето ще привикне и вече никога няма да иска да спи на друго място, освен в леглото ви. Ще иска. За дете, което има нужда от близост през нощта, времето, прекарано във вашето легло, е сравнително кратко, но ползата от него трае цял живот. (За подробности относно това как съвместният сън улеснява грижата за детето през нощта и подпомага индивидуалното развитие на бебето, както и за информация около най-новите изследвания на тази противоречива тема, вижте глава 15: „Грижа за бебето през нощта: детският сън“.)
6. Баланс и граници
В ревностното си желание да осигурите на бебето най-доброто на което сте способни, често е трудно да устоите на изкушението да му дадете всичко, което то поиска. Резултатът от това желание може да бъде пълно изчерпване на силите на майката. Новото бебе у дома може да преобърне напълно всички предвидени графици на съвместния ви живот и става много лесно да започнете да пренебрегвате собствените си нужди или нуждите на брака си в стремежа да посрещнете тези на бебето. В тази книга ще ви покажем и как да бъдете грижовни и откликващи към бебето си в подходяща степен. Това означава да се научите кога да казвате „да“ и кога – „не“, както и да усвоите умението да казвате „да“ и на собствените си нужди. Когато мама и татко се разбират добре, тогава и детето ще се развива добре. Един ден напълно изтощената Марта ми каза: „Бебето се нуждае от мен през цялото време, нямам време дори да взема един душ!“, а аз кротко є напомних: „Онова, от което нашето бебе се нуждае, е една щастлива и отпочинала майка.“ Запомнете: родителската грижа, основана на връзката, определено не е най-лесният начин да бъдеш родител, но когато се практикува правилно, той ще ви донесе най-много радост.