Начало / Читатели / Стоплящи истории за дългите предколедни вечери

Стоплящи истории за дългите предколедни вечери

Вдъхват спокойствие и удвояват уюта

swing-5001985_1920

Романтичните романи сами по себе си будят противоречиви реакции, пък и опасения, че ще се сблъскаме с тривиален сюжет. Такива книги обикновено са подценявани, като на тях се гледа с леко пренебрежение. Което се оказва грешна тактика…

Има период в годината, когато романтичната книга е наистина добре дошла. Наесен, като се скъси съвсем денят, всички се почесваме замислено, щом стане дума за дългите тъмни вечери. Психолози и психиатри регистрират точно в този период от годината и доста активиращи се проблеми – безпокойство, неврози и какво ли още не. Като паднат температурите пък, често се оказваме и жертви на някоя настинка, а пред нас се очертават дълги дни подсмърчане у дома.

Точно тук романтичните истории бързо и лесно се превръщат в лекарството, от което се нуждаем. Едно от магичните им качества е това, че са способни да обрисуват вълшебно всеки сезон от годината. И да ни се прииска да е лято или зима, пролет или есен. Четат се с лекота, а заедно с това оставят у нас положително усещане. С други думи, послевкусът им е на бадем и малини. Така че може да се каже, че точно романтичните заглавия връщат наесен енергията.

Ето няколко, които да ни преведат през най-мрачния сезон – с утехата, че всичко пак ще е наред, а любовта ще победи

235452_b

„Едно лято на Крит” е пътуване в безкрая

Лято и море – две неща, които са просто вечни. Представим ли си ги, бързо изчезват всички грижи. Затова и „Едно лято на Крит” може да се чете и препрочита всеки сезон. Надя Маркс нашумя с особено популярната и у нас „Сред лимонените дръвчета”. А и как няма, след като всеки неин ред ухае на лято, любов и блажени дни! Така е сега и с „Едно лято на Крит”, която описва едно неочаквано пътешествие до екзотичния остров.

Човешки разказаната история, в която бързо можем да се припознаем, пък и да се размечтаем, прави книгата чудесно изкушение. Но трябва да се признае, че Надя Маркс притежава умението да завладява съзнанието на читателя с описанията си. Може би тук предимство е и това, че самата тя е родена на Крит. Умее да напипва хорските копнежи – нормално, след като дълго време е работила и в списание за жени. А и винаги пренася своите читатели в магичното Средиземноморие. Просто вечно лято е в книгите ѝ…

213352_b

„Кафе под липите” – за повече енергия в късна есен

Романът на Джоан Венг ни пренася под разцъфналите берлински липи, които всъщност са един от символите на големия град. „Унтер ден Линден“ или „Под липите”, както е наименованието на популярния тамошен булевард, съществува още от 17. век.

В книгата си пък Джоан Венг ни връща в златните години на метрополиса преди век. Главната героиня си представя дните по един-единствен начин – със своята пишеща машина. Мечтата ѝ е да пише сценарии за компанията „Уфа”, която тогава е била известна поне колкото холивудските, ако не и повече…

236383_b

Сгряващите дарове на „Коледа край камината”

Джени Хейл е сред най-любимите авторки на романтични четива в последно време. И това е нормално, като се има предвид, че любими теми за Джени са приятелството, семейните отношения и любовта. А всички те се преплитат и в „Коледа край камината”. По страниците са няколко момичета, които решават да сътворят истинско чудо. Разбира се, разиграва се и романтична история, която приковава вниманието и сърцата ни. А и от книгата ухае толкова примамливо на сайдер!

Авторката е превърнала в изкуство писането за романтични души. Наред с „Коледа край камината”, тя е създала например „Всичко започна на Коледа” или „Винаги ще има Коледа”. За успеха ѝ говори и това, че много от написаното се превръща после във филми. А конкретно това заглавие – „Коледа край камината”, е чудесен начин празниците за започнат още сега.

212893_b

„Басейнът” ни връща отново в лятото

86-годишната Розмари започва деня си винаги с плуване в басейна. Когато обаче се оказва, че предстои затварянето му, на помощ ѝ се притичва 60 години по-младата Кейт.

Сравняват стила на Либи Пейдж с този на Фредрик Бакман. Може би заради непринудеността и топлината, с която пише за изкуството на остаряването. Но в „Басейнът” има едно важно послание… И то е за това, че съхраняваме ценностната си система само когато живеем в общност – сред хора, които познаваме и уважаваме. Изчезне ли усещането, че е така, градът се превръща буквално в гето…

Интересното е, че „Басейнът” разказва истинска история. Либи описва по страниците на книгата си Брокуел Лидо – басейн, открит в Лондон още през 1937 г. През 1990-а е затворен и тогава се разиграва сюжет, който прилича на описаното в книгата. Възниква сдружение и няколко години по-късно басейнът отново заработва. Сниман е даже филм, който показва историята на мястото.

213695_b

„Завръщане към любовта” – всички сезони са романтични

Кристен Ашли умее така да оплита сюжетите си, че в крайна сметка да завърти и нашите глави. Така е и в тази книга – Кейди прекарва цели 18 години с един мъж, но ето че всичко това вече е свършило. Въпросът е как да събере остатъците от живота си. Дали среща с тийнейджърската ѝ любов ще ѝ помогне…

Романтичен и непредвидим роман е „Завръщане към любовта” – героинята на Кристен Ашли дори купува морския фар в едно малко градче, което се превръща и в декор на случващото се. Затова и главното достойнство на книгата е това, че държи буден огъня на любовта в сърцата ни…

Истории за дългите есенни вечери препоръча Краси Проданов
Илюстрации на Mohamed Hassan за Pixabay

Прочетете още

viber_image_2025-03-29_07-23-40-247

Книга срещу насилието от Колийн Хувър

Четиво колкото романтично, толкова и трилър „Твърде късно“ идва в момент, в който славата на …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...