Начало / Читатели / Стоплящи истории за дългите предколедни вечери

Стоплящи истории за дългите предколедни вечери

Вдъхват спокойствие и удвояват уюта

swing-5001985_1920

Романтичните романи сами по себе си будят противоречиви реакции, пък и опасения, че ще се сблъскаме с тривиален сюжет. Такива книги обикновено са подценявани, като на тях се гледа с леко пренебрежение. Което се оказва грешна тактика…

Има период в годината, когато романтичната книга е наистина добре дошла. Наесен, като се скъси съвсем денят, всички се почесваме замислено, щом стане дума за дългите тъмни вечери. Психолози и психиатри регистрират точно в този период от годината и доста активиращи се проблеми – безпокойство, неврози и какво ли още не. Като паднат температурите пък, често се оказваме и жертви на някоя настинка, а пред нас се очертават дълги дни подсмърчане у дома.

Точно тук романтичните истории бързо и лесно се превръщат в лекарството, от което се нуждаем. Едно от магичните им качества е това, че са способни да обрисуват вълшебно всеки сезон от годината. И да ни се прииска да е лято или зима, пролет или есен. Четат се с лекота, а заедно с това оставят у нас положително усещане. С други думи, послевкусът им е на бадем и малини. Така че може да се каже, че точно романтичните заглавия връщат наесен енергията.

Ето няколко, които да ни преведат през най-мрачния сезон – с утехата, че всичко пак ще е наред, а любовта ще победи

235452_b

„Едно лято на Крит” е пътуване в безкрая

Лято и море – две неща, които са просто вечни. Представим ли си ги, бързо изчезват всички грижи. Затова и „Едно лято на Крит” може да се чете и препрочита всеки сезон. Надя Маркс нашумя с особено популярната и у нас „Сред лимонените дръвчета”. А и как няма, след като всеки неин ред ухае на лято, любов и блажени дни! Така е сега и с „Едно лято на Крит”, която описва едно неочаквано пътешествие до екзотичния остров.

Човешки разказаната история, в която бързо можем да се припознаем, пък и да се размечтаем, прави книгата чудесно изкушение. Но трябва да се признае, че Надя Маркс притежава умението да завладява съзнанието на читателя с описанията си. Може би тук предимство е и това, че самата тя е родена на Крит. Умее да напипва хорските копнежи – нормално, след като дълго време е работила и в списание за жени. А и винаги пренася своите читатели в магичното Средиземноморие. Просто вечно лято е в книгите ѝ…

213352_b

„Кафе под липите” – за повече енергия в късна есен

Романът на Джоан Венг ни пренася под разцъфналите берлински липи, които всъщност са един от символите на големия град. „Унтер ден Линден“ или „Под липите”, както е наименованието на популярния тамошен булевард, съществува още от 17. век.

В книгата си пък Джоан Венг ни връща в златните години на метрополиса преди век. Главната героиня си представя дните по един-единствен начин – със своята пишеща машина. Мечтата ѝ е да пише сценарии за компанията „Уфа”, която тогава е била известна поне колкото холивудските, ако не и повече…

236383_b

Сгряващите дарове на „Коледа край камината”

Джени Хейл е сред най-любимите авторки на романтични четива в последно време. И това е нормално, като се има предвид, че любими теми за Джени са приятелството, семейните отношения и любовта. А всички те се преплитат и в „Коледа край камината”. По страниците са няколко момичета, които решават да сътворят истинско чудо. Разбира се, разиграва се и романтична история, която приковава вниманието и сърцата ни. А и от книгата ухае толкова примамливо на сайдер!

Авторката е превърнала в изкуство писането за романтични души. Наред с „Коледа край камината”, тя е създала например „Всичко започна на Коледа” или „Винаги ще има Коледа”. За успеха ѝ говори и това, че много от написаното се превръща после във филми. А конкретно това заглавие – „Коледа край камината”, е чудесен начин празниците за започнат още сега.

212893_b

„Басейнът” ни връща отново в лятото

86-годишната Розмари започва деня си винаги с плуване в басейна. Когато обаче се оказва, че предстои затварянето му, на помощ ѝ се притичва 60 години по-младата Кейт.

Сравняват стила на Либи Пейдж с този на Фредрик Бакман. Може би заради непринудеността и топлината, с която пише за изкуството на остаряването. Но в „Басейнът” има едно важно послание… И то е за това, че съхраняваме ценностната си система само когато живеем в общност – сред хора, които познаваме и уважаваме. Изчезне ли усещането, че е така, градът се превръща буквално в гето…

Интересното е, че „Басейнът” разказва истинска история. Либи описва по страниците на книгата си Брокуел Лидо – басейн, открит в Лондон още през 1937 г. През 1990-а е затворен и тогава се разиграва сюжет, който прилича на описаното в книгата. Възниква сдружение и няколко години по-късно басейнът отново заработва. Сниман е даже филм, който показва историята на мястото.

213695_b

„Завръщане към любовта” – всички сезони са романтични

Кристен Ашли умее така да оплита сюжетите си, че в крайна сметка да завърти и нашите глави. Така е и в тази книга – Кейди прекарва цели 18 години с един мъж, но ето че всичко това вече е свършило. Въпросът е как да събере остатъците от живота си. Дали среща с тийнейджърската ѝ любов ще ѝ помогне…

Романтичен и непредвидим роман е „Завръщане към любовта” – героинята на Кристен Ашли дори купува морския фар в едно малко градче, което се превръща и в декор на случващото се. Затова и главното достойнство на книгата е това, че държи буден огъня на любовта в сърцата ни…

Истории за дългите есенни вечери препоръча Краси Проданов
Илюстрации на Mohamed Hassan за Pixabay

Прочетете още

Memo

Мемоарите – майсторски жанр с милионни продажби

Известните повдигат завесата и това се харесва на аудиторията Биографиите и мемоарите заемат все повече място …