Славната книга ще стане скоро на 140
Излиза за първи път в мъгливата лондонска есен на 1883-а. Превръща се в най-известната творба на шотландския писател, който е едновременно с това поет и дори музикант. Негова страст са пътешествията.
„Островът на съкровищата” се ражда наистина като на шега. В един дъждовен септемврийски ден, докато семейството му било на гости при баба и дядо, 12-годишният Лойд си играел, рисувайки карта на остров. Баща му се включил в играта, взел молив и започнал да очертава карта с интересните места по острова. Сложил и кръстче за съкровище.
„Погледнах нарисуваното – спомня си по-късно Робърт Луис Стивънсън, – и в главата ми запрепускаха героите на бъдещата книга.” Веднага взел лист и започнал да прави план на главите и героите. На следващия ден извикал Лойд в кабинета си и му прочел първата глава. Това се превърнало в традиция – в продължение на няколко седмици писателят събирал семейството и изчитал написаното през предното денонощие.
Робърт Луис Стивънсън имал интересния навик да създава героите си на базата на творби на своите предшественици. Така папагалът на капитан Флинт е всъщност от книга на Даниел Дефо, скелетът на Алърдайс пък е от творба на Едгар Алан По.
Знаменитата книга се родила сякаш на шега – 12-годишният Лойд рисувал карта на остров; баща му се включил в играта и отбелязал къде е съкровището
„Островът на съкровищата” е написана изключително бързо, като почти веднага излиза в едно списание за младежи, но под името „Корабният готвач или Островът на съкровищата”. Писателят използва псевдоним.
Успехът на романа е толкова голям, че Стивънсън изведнъж забогатява и се превръща в знаменитост. А героите му, създадени в един скучен шотландски ден, привличат вниманието на малки и големи вече почти 140 години. Преведена на много езици и филмирана също толкова много пъти, книгата е безспорна класика на световната приключенска литература.
Насладете се на илюстрации от старите издания на книгата