Начало / Автори / Писатели от класа – честваме Удхаус и Оскар Уайлд

Писатели от класа – честваме Удхаус и Оскар Уайлд

Сред имената на седмицата е и нашата Фани Попова-Мутафова

120138891_1223875871320617_1402753398927889718_n

Може да се каже, че идват „писателски” дни – ще честваме съкровищницата с думи, оставена от безспорни таланти. Това пък, както обикновено, е повод да разтворим и тяхна книга. А до един са любими имена…

На 14 октомври например има истинско стълпотворение от писатели-рожденици. Навършват се 177 години от появата на бял свят на Ницше. Философията му звучи повече от пълноценно и днес, през 21. век. Препоръчваме ви да надникнете в непубликуваното му приживе наследство. Сега е в симпатично томче, наречено „Тъй рече Ницше…”.

И от сериозното в живота веднага посягаме към умението да гледаме леко на нещата. И за него се иска всъщност да си философ, ако съдим по любимия Удхаус. Той пък е роден преди 142 години – пак на този 14 октомври. Едно от най-обичаните заглавия на английския хуморист е „Сбогом на всички котки”. Джийвс и Устър заслужават широката ни усмивка при всякакви обстоятелства!

Що се касае до Иля Илф, при него абсурдите се оказват наистина плодотворни. С помощта на Евгений Петров ги превръщат в поредица от необикновено забавни приключения, доказателствата са например в „Златният телец”. Преди 124 години е роден съветският писател и сатирик.

imena

Сега най-накрая преместваме датата на календара, защото и на 16 октомври съзираме добре познати имена – като това на Оскар Уайлд. „Действията са първата трагедия в живота, а думите – втората”, казва на едно място, но явно не слуша сам себе си, щом е написал толкова въздействащи творби. Но и само афоризмите му да разтворите, пак ще научите много от родения преди 167 години писател.

И накрая едно българско име – това на Фани Попова-Мутафова. Пак на 16 октомври с почит и любов отбелязваме 119 години от нейното рождение. Ако искате да научите повече за нея, препоръчваме ви документалния филм „Малката маркиза”. Иначе в „Хеликон” още сега може да се насладите на някоя от царските ѝ книги – да речем „Последният Асеновец”.

korici

Хубавите книги по правило вдъхват надежда – идеите в тях ни карат да повярваме, че светът е хубаво място. А мисията на оето ще пребъде. Вдъхновяват ни всъщност и ние да живеем с пълно сърце

Имената на седмицата изреди Краси Проданов

Прочетете още

19231ly9du

Книгите превръщат в празник април

Четири заглавия в най-хубавия месец за четене Чуден е април – нали още във втория …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...