Начало / Автори / Имената на седмицата – писатели, на които казваме „Благодаря!”

Имената на седмицата – писатели, на които казваме „Благодаря!”

Литературното ни пътешествие е от Андерсен до Кундера

joshua-coleman-FYev7eaTcRE-unsplash

Авторите, които отбелязваме през следващите седем дни, са изключително пъстри като характер и жанрове. С някои сме отрасли – и са закърмили любовта ни към четенето; за други пък сме щастливи, че са наши съвременници. Ето ги тези няколко имена, под чийто знак е седмицата…

Преди 95 години в последния ден на март се ражда Джон Робърт Фаулз, който създава няколко книги, превърнали се донякъде в емблема на литературата от миналото столетие. Провокативен като творец, британецът пише на ръба на модернизма и постмодернизма. Безспорно най-известната му книга е „Жената на френския лейтенант” (излизала у нас като „Грешницата от Лайм Риджис” или „Момичето на френския лейтенант”), която се появява в книжарниците, когато е на 43. Като цяло написаното от Фаулз изследва отчуждението, отношенията между половете, същността на реалността… Ненапразно вдъхновение му е Камю, също и Сартр. Препоръчваме ви например „Мантиса”. За тази книга на Джон Фаулз „Сънди Телеграф” пише, че е остроумна и ерудирана… Като цялото му творчество всъщност.

Пак същите думи може да кажем – и да ги подчертаем дебело, когато стане дума за Милан Кундера. Френският писател от чешки произход отбелязва 91-ия си рожден ден на 1 април. Навремето го възприемахме и като емблема на съпротивата срещу комунистическия режим, макар че в самата Чехия избухна скандал за евентуалните му връзки с тайните служби още през 50-те на миналия век. Самите му книги пък може да разделим на две – писани на чешки и създавани на френски. Сред първите е например „Непосилната лекота на битието”; от вторите можем да посочим „Самоличност”. Причисляван е към течението на постмодернизма заедно с Умберто Еко. А миналата година получи поредната си награда – на името на Франц Кафка.

pis

Още една литературна величина – Ханс Кристиан Андерсен. Само епохата е друга – роден е на 2 април 1805-а. За значението му говори фактът, че неговият рожден ден е обявен и за Ден на детската книга. Отделно, в родната си Дания е обявен за национално богатство. Пътува доста, пише, като образът му на разказвач всъщност идва по-късно, с годините. Иначе самият той обича много Дикенс и дори му гостува. За наследството му е ясно – днес възприемаме Андерсен най-вече като майстор на приказката.

4 април пък е от ония дни, в които литературният талант буквално се е изливал… През 1818-а на този ден се ражда Майн Рид, който е сред най-вещите в областта на приключенските романи. От тях споменаваме например „Оцеола”. Самият Майн Рид пък харесвал Байрон.

Около век по-късно на бял свят се появява и Маргьорит Дюрас. Носи със себе си промяна във всяко едно поле, в което работи. Точно като писател я свързват и с развитието на т. нар. Нов роман, целящ да сътвори обратното на класическия роман. Най-известната ѝ творба излиза през 1984-а – „Любовникът”.

А точка на тази толкова вълнуваща литературна седмица поставяме с наистина заслужаващо си име… Пак на 4 април, но през 1928-а е родена Мая Анджелоу. Най-ценни в творчеството ѝ са нейните автобиографични книги – общо седем на брой. Литературната критика казва, че са напълно нова форма на белетристика. Първата сред тях е „Знам защо пее птицата в клетка” – разтърсващо и докрай прямо признание за най-тежките ѝ моменти. Но по-важното е друго… Че птицата е полетяла!

tri

Книгите имат силата да освобождават, да променят. Мая Анджелоу, пък и всички имена, които споменахме, са пример за това – да разтворим тяхна книга

Имена от седмицата сподели Краси Проданов

Прочетете още

19231ly9du

Книгите превръщат в празник април

Четири заглавия в най-хубавия месец за четене Чуден е април – нали още във втория …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...