Джулиан Барнс, авторът на наградената с „Букър” книга „Предчувствие за край” заявява, че никога не започва с персонажите на един роман, а на първо място е идеята. „Никога не започвам с героите на историята. Винаги на първо място е моралната идея, а след това започвам да мисля, какво се случва и на кого”, коментира писателят пред британския „Телеграф”.
Авторът сравнява структурата на романа с броненосец – общото е, че и двете имат костна система отвън и отвътре. „Външните кости изграждат цялостната структура”, обяснява той. „Аз го наричам скелет. Но е повече като хрущял. В процеса на писане, нещата се огъват по различен начин”. Барнс допълва, че идеите, времето са мускулите на книгата.
Обяснението на Барнс за начина на писане е доста нестандартно. Изглежда при него планирането е на заден план, а случващото се в процеса на творчество е водещо. „Работата на автора е представена като тази на хирурга – с жив организъм”, коментират редакторите от „Телеграф”.
Джулиан Барнс е роден през 1946 г. в Лестър. Известен е с ироничния си стил. Смятан е за представител на постмодернизма. Сред най-известните му произведения са „Папагалът на Флобер”, „Бодливо свинче”, „Артър и Джордж” и новият му роман, който му донесе „Букър” – „Предчувствие за край”.
Сзързани заглавия
Джулиан Барнс: Книгите придават смисъл на живота
Джулиан Барнс очаквано взе наградата “Букър”