Начало / Критика / Най-голямата трагедия в Античността час по час

Най-голямата трагедия в Античността час по час

Cover-Trite-dni-na-PompeiЮлия ПЕТКОВА

Българската публика познава Алберто Анджела – италианския палеонтолог, журналист и документалист със завидна космополитна култура, автор на Един ден в древен Рим, която през 2010  г. излезе и на български. Това  четиво за разцвета на империята по време на император Траян беше последвано от „IMPERIUM. Пътешествието на една монета из Римската империя“.

Двете заглавия очароваха читателите със своята елегантност, изчерпателност и достоверност, както и с чувството за хумор на автора, чието въображение вдъхва живот на руините, показва как са се секли монети, какви кулинарни удоволствия и сексуални практики са вълнували римския мегаполис.

Създадено в същия дух, но „обогатено” с купища факти за интимния живот на римляните от началото на II век сл. Хр., „Любов и секс в Древен Рим” разкрива немалко подробности за сексуалните нагласи и табута на римляните. Тези табута може да ни се струват чужди, но същото щеше да си помисли за нас и римлянинът. Щеше да види в нашата епоха прекалено много лозунги, съпроводени с изтънченост и „необясним морал в спалнята”. Книгата се чете „на екс” заради провокативната тематика и паралелите с нашето съвремие, които се налагат съвсем естествено.

След това лежерно и доста дръзко четиво Анджела се завръща със страховит разказ за изригването, което през 79 г. опустошава Помпей, Херкулан, Оплонтида, Боскореале, Терциньо и Стабия. „Трите дни на „Помпей” възпроизвежда трагедията през очите на оцелелите, като се уповава на консултации с вулканолози, историци, ботаници, антрополози и експерти по съдебна медицина..

По-интересното е, че наред с оцелелите тук се появяват истински, реално съществували личности. Мнозина от тях са известни с имената, възрастта, занаята, понякога дори с външния си вид и семейната си история. Но никой не е в състояние да каже дали са загинали при изригването, или са успели да се спасят… Всъщност само един от седмината оцелели, Плиний Млади, описва катастрофата в едно свое прочуто писмо до Тацит. От седмината той е този, който се е намирал най-далеч от вулкана, на около 30-40 километра. И въпреки това се е страхувал да не загине сред земетресенията и облаците пепел.

„Трите дни на Помпей” е пълна с изненади и опровергава доста митове. Жителите на Помпей и Херкулан например изобщо не подозирали, че живеят в полите на колосален вулкан. Под краката им се намирала термична бомба с поставен от векове детонатор. Всички нашумели филми, романи, телевизионни сериали и документални филми бъркат точното място на изригването. Знаем, че кошмарът започва, когато е изскочила „тапата“ на Везувий. Но това не е възможно по простата причина, че вулканът не е имал извисена част, а безлична форма, „нещо като разтопен сладолед”.

От книгата става ясно, че Древният Везувий е имал поне три праисторически изригвания, които най-вероятно са били апокалиптични. Онова, което е сигурно, е измерението на катастрофата от 79 година. За няколко часа два цели града с предградията са били заличени от картите и от Историята…

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...