Има много теории как електронните книги ще изтикат постепенно класическите издания от пазара. Бумът в развитието на технологиите сякаш потвърждава подобни тези. Но в същото време данните сочат точно обратното – да, електронните издания се превърнаха в част от живота ни, само че като че ли заеха своя собствена ниша. И извън нея всичко си тече по старому. С други думи, каже ли се книга, всеки си представя доброто старо и нетехнологично хартиено издание. Причините това да е така са повече от основателни. Краси Проданов споделя няколко от тях.
- Ритуалът да влезеш в книжарница
От психологическа гледна точка книжарниците са едно от местата, които способстват най-много за това да открием собственото си равновесие. Доказано е, че престоят в книжарница премахва безпокойството и стреса. Колкото повече време прекарваме сред книгите, толкова по-спокойни се чувстваме. Освен това на такова място се включва и интуицията ни. Именно тя ни отвежда при заглавието, от което нашата душа има нужда в момента. Изборът на хартиена книга е ритуал, който обогатява. При електронните нещата не стоят съвсем така. Затова хартиеното издание е незаменимо.
- Ароматът те кара да четеш
Само по него може да установиш кога е издадена една книга – дали е чисто нова или е преминала през ръцете на безброй читатели. Хартията има специфична миризма – и познавачите на добрите книги могат съвсем спокойно да се сравнят с любителите на качествени вина. Защото по същия начин първо поемат с пълни гърди аромата. Така книгата проговаря. Нещо, на което електронното издание просто не е способно.
- Книгата винаги е специален подарък
Къташ го по особен начин и може да се върнеш към него, когато си поискаш. Дори само да държиш една книга в ръце, тя вече ти въздейства. Припомняш си обстоятелства и събития. Емоциите в теб оживяват. Което се случва трудно с отварянето просто на един електронен файл, нали?!
- Посвещението разказва историята на отношенията ви
По това какви думички ще напишете на първата страница, може да се разбере много. Нека посланието ви е кратко и утвърждаващо. Помнете, че този, за когото го пишете, ще се връща безброй пъти към него. Едно такова послание може да се превърне във вашата тайна. В споделяне, което не е изричано на глас. Затова бъдете и малко поет, когато създавате посвещението. Подберете внимателно и химикал или друго пишещо средство. Нека всичко бъде съвършено! Ето тази атмосфера й липсва на електронната книга…
- Опаковката е част от жеста
От една страна, книгата е идеален подарък в много ситуации, от друга, тя сякаш е създадена за опаковане. Подберете хартия, която допълва посланието на избраното заглавие. Използвайте тиксо деликатно, така подаръкът ви въздейства повече. Вложете старание и любов. Нали знаете, работата с ръце винаги изкарва на преден план творческите страни на личността ни. Затова и опаковането е като една игра. Щастлива игра. Която при електронната книга няма как да се случи.
- Облечете книгата в дрешка
Текстилните подвързии са най-различни и всеки може да избере според собствения си вкус своята. Така книгата се сдобива с вашата индивидуалност. Четенето й пък се съпровожда от особен уют. Личи си, че е нещо, което обичате да правите. Че това са миговете, които оставяте само за себе си. Мигове, в които се чувствате в хармония и баланс. Така че да се чете хартиена книга сгрява повече от това да плъзгаш пръсти по екрана на електронната. Дрешката го показва.
- Има прекрасни разделители
Само че може да ги използвате при положение, че сте предпочели хартиено издание. Да отбележиш до коя страница си, е наглед най-рутинното нещо на света. Именно разделителят обаче прави процеса на четене по-сладостен. С негова помощ допълваме удоволствието от една или друга книга. Разделителят може да свидетелства и за емоционалното ни състояние. Дизайнът му носи много информация. Прави четенето пълноценно. Нещо, от което винаги имаме нужда. Нещо, което винаги обогатява.