Начало / България / Атанас Капралов: „Танц с носталгични обувки“ е необичайна книга

Атанас Капралов: „Танц с носталгични обувки“ е необичайна книга

„Танц с носталгични обувки“ – дебютната книга на Зоя Маринчева беше представена снощи, 16 юли, в столичната книжарница „Хеликон-България“. Водещ на премиерата беше Атанас Капралов – редактор на стихосбирката. Той изтъкна, че книгата е естетически продукт , който респектира с своята задълбоченост и балансиращ подход към темите.

„Стиховете в тази книга трудно ще бъдат преглътнати от привържениците на традиционната естетика – твърде странни и неочаквани са те за позакърнелите им рецептори. Но и апологетите на ширещия се напоследък псевдомодернизам едва ли ще разпознаят в тяхната авторка своето поредно попълнение – носталгичните обувки на поетесата потракват в мозъците им с дълбочина и смисъл, способни да ги напрегнат. Аз лично преминах през сезоните на тази деликатна и жизнена поезия като откривател на един нов свят, респектиращ със своята цялостност, хармоничност, оголеност, мекота и неднозначност. И съм сигурен, че ако сега извикам: „Еврика!”, ехото ми ще стигне до които трябва – до истинските читатели на единствената и неподправена Зоя Маринчева“, заяви Атанас Капралов.

Той беше категоричен, че изданието на „Летера“ е истинско полиграфическо бижу.

Живеещата в САЩ Зоя Маринчева призна, че част от стиховете са писани първо на английски, а след това ги е превеждала. Тя благодари на Капралов и го нарече моя терапевт за начина, по който са работили по подредбата на стихотворенията и избора на заглавието на книгата.

Маринчева е родена в Бургас. Завършила е българска филология в СУ „Климент Охридски“, след което работи като журналист и преводач в София. През 2000 г. емигрира в САЩ. Публикува авторска поезия, есета и рецензии в български и американски издания. Превежда и представя на английски език български автори като Николай Райнов, Стефан Бонев и Керана Ангелова. Живее в Сан Антонио, Тексас.

„Танц с носталгични обувки“ тук

Прочетете още

the-sensational-adaptations-of-the-great-gatsby-1

„Великият Гетсби“ на 100 – класика за тъмнината в собствените ни души

Писателят не доживява успеха на героя си Сега говорим за романа на Фицджералд като за …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...