Времето на летните отпуски наближава. Дали край морето или в планината, книгата е задължителна. Предлагаме ви няколко заглавия, но изборът е ваш.
ЗА МАЛЧУГАНИ
„Българ: Книга-игра“ от Неделчо Богданов и Робърт Блонд
Тази илюстрована книжка върна модата на така популярните преди 20-на години книги игри. Интересна история, познати от компютърния екран герои и провокативни ситуации, които дават право на избор и създават нагласа за взимане на самостоятелни решения. Удоволствието е гарантирано.
„Унищожи този дневник“ от Кери Смит
Още едно нестандартно предложение. Преводът на тази отдавна обичана от тийнейджърите книга на Кери Смит се появи през март и няма глава „Направи корабче от тази страница и го пусни в морето“… но нищо не ви пречи да пробвате, нали.
„Меси“ от Ивете Жултовска-Дарска
Тази година няма световно или европейско първенство, което да залепи малки и големи запалянковци за телевизорите. Но в детската биография на Лео Меси децата могат да намерят стимул да зарежат компютрите и да излязат с топката по дворове и площадки. А някой от тях може да е следващ герой в поредицата за легендите на Цар футбол.
„Тупаниците на Малкия Никола“ от Госини и Сампе
Класиката на Семпе и Госини е подходяща за всеки сезон. Малкият Никола и приятелчетата му са приятно забавление за всеки малчуган. И не забравяйте, не е джентълменско да се биете с някой с очила.
„Аз бях тук“ от Гейл Форман
Гейл Форман се утвърждава като един от най-големите писатели за тийнейджъри по света. Нейните книги са достойна конкуренция на безспорния номер едно в жанра драма за тийнейджъри Джон Грийн. Така че, ако вече сте попили всяка дума от „Къде си, Аляска?“, „Вината в нашите звезди“, „Хартиени градове“, вземете „Аз бях тук“, съчетала умело криминална загадка, трагедия и романтика.
ЗА НЕЯ
Историята на една анонимна Пепеляшка на модерното време. Лична и искрена, обобщаваща света, в който живеем. Дали ще е футболист звезда или Крисчън Грей от трилогията „Петдесет нюанса сиво“ – приказката за обикновеното момиче, което става принцеса, но плаща тежък дан за това, вълнува всяка жена. А лятната отпуска е прекрасен повод да помечатеш…
„Гръцко кафе“ от Катерина Хапсали
„Книга, която се излива в душата“, казва за дебюта на Катерина Хапсали Людмила Еленкова от радио „Хеликон“. С нея Хапсали не само проби в класациите за най-продавани книги, но и си спечели номинация за наградата за нова българска проза. Многопластов сюжет, лична драма и много зрялост има в този роман, който освен друго се чете и с лекота.
„Един + един“ от Джоджо Мойс
Сара Пеканен от в. „Вашингтон Таймс“ предупреждава: „Ако планирате да вземете „Един + един“ за своята ваканция, запасете се с най-силните препарати против изгаряне. Защото веднъж като я започнете, най-вероятно ще вдигнете поглед от нея, чак когато сте разбрала, че вече сте сами на плажа“. Е, няма какво да добавим към тази препоръка…
„Стъкленият похлупак“ от Силвия Плат
Роман явление, който създава нови течения не само в литературата, но и в психологията. Лятото е по-добрият сезон за четене на тази задължителна за любителите на силната литература книга, тъй като спокойствието от почивката и топлите лъчи на слънцето няма да ви позволят да се предадете на тъгата, която блика от романа изповед на Силвия Плат.
„Светлината, която не виждаме“ от Антъни Доер
Редакторите на сайта „Booklist“ пишат за книгата, донесла наградата „Пулицър“ на Антъни Доер: „Книга, в която живееш, от която да се учиш, която ще те завладее от първата до последната страница“. Това е една от най-четените книги тази година и ако сте я пропуснали до сега, времето й е дошло!
ЗА НЕГО
„Смрък“ от Тери Пратчет
За съжаление Тери Пратчет ще разсмива вече само небесните ангели. Но неговите герои остават при нас. А „Смрък“ е най-ваканционното четиво, излязло под перото на създателя на „Света на диска“. Е, не ви препоръчваме точно такава ваканция, каквато има капитан Сам Ваймс в „Смрък“, но да четете за нея – може!
„Възкресяване“ от Стивън Кинг
Кралят на мрака Стивън Кинг се завръща към върховете и с този по неговите думи „гаден и мрачен“ роман. Сага, обхващаща 50 години от животите на героите си. История за маниакалност, лудост, която ще ви обсеби…
„Кинг и Максуел“ от Дейвид Балдачи
Не може да има лятна ваканция без забързан и заплетен трилър на някой от големите като Лий Чайлд, Джон Гришам, Майкъл Конъли и/или Дейвид Балдачи. Последното на нашия пазар от най-разностранния от тях – Балдачи, е трилър в духа на „Военни престъпления“, продължаващ серията за симпатичния Шон Кинг и сексапилната Мишел Максуел. Жежко и бързо четиво.
„Там, където загинаха дърветата“ от Светослав Иванов
Книгата е препоръчителна за всеки, който е привлечен от опасни райони като Ирак, Иран, Афганистан, Газа, Конго и Либия… но предпочита да не застрашава живота си все пак. Любопитен, човеколюбив и майсторски написан разказ за едни от най-горещите точки на света, но не заради прекрасните си плажове.
„7 жени“ от Иво Сиромахов
Иво Сиромахов по момчешки разсмива, по мъжки поставя въпроси. И ако не ви се мисли много за действителността в България, просто разпуснете с един от най-четените и актуални български автори напоследък.