Румънският писател Мирча Картареску (58) получи наградата на Лайпцигския панаир на книгата за европейско разбирателство за трилогията си „Ослепително”. Призът на стойност 15 хил. евро е учреден е през 1994 г. от общината в Лайпциг, провинцията Саксония и Борсовия съюз на германските книжари. Картареску е смятан за най-видния представител на поколението писатели, което дебютира през 80-те години на ХХ век. Завършва румънска филология в Букурещкия университет. През 1999 г. защитава докторат на тема „Румънският постмодернизъм“. Счита се, че е основният теоретик на това литературно течение в Румъния. Дебютира със стихове. Издава няколко книги със стихотворения и поеми. Уникален проект е книгата му „Levantul“, героично-комична епопея, своеобразна разходка из историята на румънската литература, като реплика към „Одисей“ на Джойс.
Предлагаме ви интервю с автора пред „Франкфуртер алгемайне цайтунг”.
––––––
В благодарствената си реч за наградата за европейско разбирателство казахте, че преди всичко се чувствате европейски писател. Какво имате предвид?
– Да си европейски писател е традиция на европейската култура. В това число аз включвам гръко-еврейската античност, която стъпва върху елинската философия и Библията. Това е великолепна традиция и аз съм горд да мога да се наредя в нея. За мен Европа означава съществуване и опазване на определени ценности: картезиански дух, просвещение, господство на разума. Вярвам и в демокрацията и свободата на мисълта. Това е моята дефиниция за Европа.
Казахте и че не одобрявате онази тризонова Европа, състояща се от цивилизованата Западна Европа, невротичната Средна Европа и хаотичната Източна Европа.
– Не вярвам на деленето на Европа по религиозен критерий. Нито на деленето й на политически и геостратегически принцип. Вярвам, че има само една Европа – на културните ценности. Всичко останало са изкуствени граници. Заплахата за Европа от Изток в момента смятам за много опасна.
Имате предвид ситуацията в Украйна?
– Това, което се случва там, е изключително обезпокоително, особено за нас в Румъния, тъй като имаме дълга граница с Украйна. За да се размине тази опасност, не стига волята на Европа. Необходим е ангажимент на целия свят.
В Румъния книгите Ви, въпреки че не са лесни за четене, са бестселъри. Румънците упорити читатели ли са?
– Обикновените румънци четат толкова, колкото всички останали – тоест не особено много. Но нашата ситуация е специална, защото всъщност имаме здрава ядка от читатели, която цени противоречивите книги. Това са около 50 хил. души, тоест относително много.
Как оценявате политическата ситуация в Румъния?
– Радостен съм най-накрая да мога да кажа, че най-малкото изглежда, че Румъния е поела по правилния път. Най-после намерихме ефективен инструмент срещу корупцията, а именно свободна и независима съдебна власт. Имам надежди и с избора на Клаус Йоханис за президент. Той принадлежи към малцинството на германските румънци, което е доказателство за готовността на Румъния за толерантност. Както и за желанието й да промени политическия си стил. Вероятно с Йоханис ще може да се прави политика по германски начин – рационално и просветено.
Свързани заглавия
Лайпцигският панаир на книгата ще награди Мирча Картареску
Мирча Картареску ще бъде гост на панаир на книгата през декември
Виртуална читателска мрежа избра най-добрите източноевропейски романи
Книги от Мирча Картареску тук