Начало / Свят / Книгите на 2013 г. според „Huffingtonpost“

Книгите на 2013 г. според „Huffingtonpost“

Представяме ви избора за най-добри книги, излезли през 2013 г., на американската новинарска агенция huffingtonpost.com. Включени са както художествени, така и нехудожествени произведения. Ето и избора на редакцията:

 „Going Clear: Scientology, Hollywood & the Prison of Belief“ от Лорънс Райт. Базово четиво за сциентологията, нейния произход, развитие и популяризиране.

Vampires in the Lemon Grove“ от Карън Ръсел. Колекция от фентъзи разкази. Книгата представлява перфектен микс от магия и реалност.

 „How To Get Filthy Rich in Rising Asia“ от Мошин Хамид. Поучителна творба от пакистанския писател Хамид. Той разказва за едно момче, което прекарва живота си в паралелно преследване на любовта и парите.

 „The Woman Upstairs“ от Клеър Месуд. Роман за взаимоотношенията между учителка и семейството на неин ученик. Авторката върши отлична работа, що се касае до обличането на емоциите в думи.

 „The Cuckoo’s Calling“ от Робърт Галбрайт (Дж. К. Роулинг). Това е първата добра книга за възрастни от създателката на Хари Потър. Криминалният трилър, написан под псевдонима Робърт Галбрайт, е доста по-добър от очаквания с нетърпение роман „Вакантен пост“.

 „The Bone Season“ от Саманта Шанън. История за 19-годишно момиче, което притежава суперсили и живее паралелно в друг, антиутопичен свят. Тъй като поредицата на Шанън ще бъде от 7 части, нейната серия често е сравнявана с тази за Хари Потър.

 „The Goldfinch“ от Дона Тарт. Разказва за момче, на име Тео, чиято майка е убита в терористична атака. Макар да има моменти, в които действието се развива бавно (което е нормално, като се има предвид, че книгата е 800 страници), прозата е завладяваща и затрогваща.

 „The People in the Trees“ от Ханя Янагихара. Тази книга трудно се чете – основна тема е насилието над деца. А и авторката не позволява на читателя да си отдъхне. Но ако успеете да издържите, ще се убедите, че си заслужава.

 „Anything that Moves“ от Дана Гудиър. Книгата за кулинарията. Изискана и простовата кухня, критици и майстори готвачи и изобщо хранителната култура в САЩ.

 „Tenth of December“ от Джордж Сондърс. Този сборник с разкази на Сондърс беше признат единодушно от всички критици. Колекцията му засяга различни социални теми.

 „The Isle of Youth“ от Лора вон дер Берг. Още една колекция с разкази. Произведението на Берг е посветено на младите жени и техните опити да сложат живота си в ред.

 „Schroder“ от Амити Гейг. Книга за един баща и битката му за попечителство над неговата дъщеря. Творбата прави препратки към Владимир Набоков.

 „The Circle“ от Дейв Егърс. Книга за грешното в социалните мрежи, пристрастяването на хората към това да са постоянно в контакт един с друг. Книгата на Егърс показва как виртуалната реалност може да унищожи отношенията ни с нашите семейства и любими.

„Detroit: An American Autopsy“ от Чарли ЛеДъф. Носителят на „Пулицър“ ЛеДъф пише за своя роден град – Детройт. Трагедиите и хубавите моменти, които е преживял, както и защо Детройт е най-бедното място в САЩ.

 „Нива на живот“ от Джулиан Барнс. Книгата с автобиографични елементи е посветена на мъката, която Барнс продължава да изпитва след смъртта на неговата съпруга. Барнс затвърждава високото ниво, което демонстрира в „Предчувствие за край“.

Прочетете още

coverlg

„Детският влак“ ще гледаме по „Нетфликс“

Адаптацията ще е на разположение през декември Книгата на Виола Ардоне се превърна в хит …