Начало / Критика / 7 житейски урока от „Ана Каренина“

7 житейски урока от „Ана Каренина“

Само преди малко повече от седмица се навършиха 185 години от рождението на Лев Толстой. Той е един от най-големите в руската литература. През миналата година пък излезе нов филм по вечния му роман „Ана Каренина”. Сайтът huffingtonpost.com ни показва 7 житейски урока, които могат да бъдат извлечени от тази книга.

 1. Не всичко, което блести, е злато. Вронски е предпочитаният избор от жените в книгата. Той е красив и обаятелен. Накрая обаче те остават с разбити сърца. Една книга не бива да се съди само по корицата.

 2. Разводът трябва да е социално приета норма. Вярно е, че често разводите се отразяват зле на децата в началото, но научните изследвания показват, че огромна част от тях се адаптират с времето и дори са благодарни за решението на родителите си. Ако Ана и Каренин можеха спокойно да се разведат, никой нямаше да страда толкова. Но пък нямаше да имаме вечната класика…

 3. Избързването с брака не е мъдро решение. С времето хората се женят все по-късно, като средната възраст за жени вече е 27, а за мъже – 29. Това е умен ход както от емоционална, така и от финансова гледна точка. Толстой е предсказал това в романа си – Левин се жени на 32 и е най-щастлив.

 4. Което е така, е така. Вярно е, някои от законите в творбата не са справедливи към Ана Каренина. Но те са съществували. При такава ситуация, трябва да се съобразим със статуквото, а не да задълбаваме в това кое е честно и нечестно, когато така или иначе нищо не можем да променим.

 5. Романтиката и истинската любов съществуват. Макар съдбата на Ана да е трагична,  книгата показва, че истинската любов съществува. Левин е омагьосан от Кити от мига, в който я вижда. Той не се отказва от нея дори след като тя го отблъсква. Макар да имат трудности, накрая заживяват в синхрон.

 6. Рутината не е нещо тъпо. Отново взимаме пример от Левин. Той не се притеснява от произхода си на земеделец и продължава да е верен на навиците си – ранно ставане и усилена физическа работа. Това му носи щастие.

 7. Да живееш простичко не е лошо. Често тези, които са реалисти и не се опитват да вземат всичко, постигат най-големи успехи. Най-важно е да си верен на себе си. Самият Толстой често е изразявал възхищението си от живота на крепостните селяни.

„Ана Каренина“ тук

Прочетете още

171465_b

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” за най-продаваните книги в САЩ

Бестселър листата на „Ню Йорк Таймс” е една от най-авторитетните в света. Класацията беше обновена …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...