Начало / Автори / Джордж Оруел: Защо пиша

Джордж Оруел: Защо пиша

Джордж Оруел е известен най-вече с творбите си „1984” и „Фермата на животните”, но той е бил и брилянтен есеист. В книгата си „Why I Write” той подробно обяснява какво го кара да застане срещу белия лист и да твори. Представяме ви 4 мотива за писане, извадени от  „Why I Write”, публикувани в brainpickings.org.

1. Чист егоизъм. Ще бъде лицемерие, ако не броим това за мотив, и то силен. Писателите споделят тази характеристика с адвокатите, войниците, политиците, учените, художниците и успешните бизнесмени. Повечето хора, след като навършат 30, решават да изоставят животите си и да се посветят на другите. Има обаче една група надарени хора, които продължават да живеят собствения си живот. Писателите са от тях. Сериозните писатели са като журналистите, само че не се стремят чак толкова силно към парите.

2. Естетика, ентусиазъм. Представата за красотата във външния свят. Или правилно подредени думи. Удоволствието от добрата проза и ритъма на добрата история. Желанието това да бъде споделено то с другите не бива да бъде пренeбрегвано. Естетиката е по-слаб мотив за един писател. Но вътре в себе си, той се интересува от красотата, типографията. С изключение на ЖП картите, никоя книга не е изготвена без естетически съображения.

3. Исторически импулс. Желание да бъдат видeни нещата такива, каквито са. Да бъдат намерени истинските факти и те да бъдат складирани за идните поколения.

4. Политическа цел. Думата „политическа” в най-широкия й спектър. Желание да бъде насочен света в правилната посока, да бъде показано на другите хора към какъв тип общество трябва да се стремят. Никоя книга не е без политически пристрастия и елементи. Самото твърдение, че изкуството няма нищо общо с политиката е политическо.
Може да се види как тези различни импулси се сблъскват един с друг и как всеки един от тях надделява в различните хора. Но писането не е сериозен бизнес. Това е удоволствие. Игнорирайте авторите, които се превъзнасят затова колко им е тежко и трудно. Да вървят по дяволите. Това не е работа. Ако го считате за работа, хванете се с нещо друго.

Свързани заглавия
Джордж Оруел: Усилията, които положих да напиша „1984”, почти ме убиха
Джордж Оруел: Ако искате картина на бъдещето, представете си ботуш, който стъпва върху човешкото лице и остава там завинаги
Оруел за „Фермата на животните”
Скандалът с подслушванията в САЩ вдигна продажбите на „1984” на Джордж Оруел

Книги от Оруел тук

Прочетете още

171465_b

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” за най-продаваните книги в САЩ

Бестселър листата на „Ню Йорк Таймс” е една от най-авторитетните в света. Класацията беше обновена …