Начало / Интервюта / 7-годишният Нийл Геймън: Преди знаех какво е философия, но сега съм забравил

7-годишният Нийл Геймън: Преди знаех какво е философия, но сега съм забравил

Нийл Геймън е известен английски писател, роден през 1960 г. Той пише най-вече фентъзи. Известни негови книги са „Добри поличби”, „Каролайн”, „Книга за гробището” и др. Двукратен носител е на наградите „Хюго” и „Небюла”.
Това, което не се знае за него е, че има минало, свързано със сциентологията. Неговият баща  Дейв е PR в тази област. Писателят е отгледан с тези разбирания и ги е споделял, като е бил малък. От много години той отказва да коментира този въпрос и се дистанцира от подобни теми. Радио „Би Би Си” предоставя интервю с малкия Геймън, в което той говори за сциентологията. Интервюто датира от август 1968 г.
–––––––-

Какво е сциентологията?
–    Приложна философия, която се занимава с проучвания относно познанието.

Знаеш ли какво е философия?
–    Преди знаех, но съм забравил.

Кой ти обясни какво е сциентология?
–    С по-ясни думи, това е начин можещият човек да стане по-можещ.

Тя помага ли ти, кара ли те да се чувстваш по-добро момче?
–    Не точно, но когато се замислиш и я разбереш, се чувстваш супер.

Достигаш ли до това, което наричате „освобождаване”?
–    „Освобождаване” се постига само, ако първо достигнеш до „изчистването”. Аз съм на 6 етапа от „изчистването”.

На кой етап си?
–    Завърших първи. Още не съм достигнал втори.

Кажи ни повече за етапите?
–    Има 6 главни етапа, но има много междинни. В момента се занимавам с етапа „енграми”.

Какво означава това?
–    Ще ти дам пример. Вървиш по улицата, кола издава звук от клаксона, някой извиква: ”Оооо”, куче лае, ти се спъваш и си нараняваш коляното. Да речем, 3 години по-късно, на същото място се случват същите неща, но този път не се спъваш. Отново обаче усещаш болка в коляното. Аз изпробвах „енграми”. Скачах върху огромния ни телевизор, който не работи. Ударих си главата в лампата. Тя се разклати, а мен много ме заболя. След известно време разклатих лампата нарочно и като я погледнах, главата ме заболя, без да се удрям.

Кога се случи това?
–    Преди около 3 месеца

От кога се занимаваш със сциентология?
–    Започнах на 5, сега съм на 7 години.

Нийл Геймън е имал много сериозни проблеми в начално училище, заради възпитанието и разбиранията, насадени му от неговите родители. Дори не е искал да присъства на часовете, смятайки, че това, което се преподава, е неправилно. Все пак, той се оправя добре в живота и вече е един от най-известните писатели.

Книги от Нийл Геймън тук

Прочетете още

onyx-storm-hardcover-30

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” (24 март – 30 март)

ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА   ––––––––––– 1. „Буря от оникс“ от Ребека Ярос (8 седмици в класацията) 2. …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...