Равносметка e за първата четвърт на века
Книги на двамата българи са сред стоте най-важни през тези първи 25 години от новия век. Заключението е на швейцарския вестник „Нойе Цюрхер Цайтунг“. Изданието подрежда стоте най-значими заглавия на 21. век досега. Сред тях са и спечелилата Международен „Букър“ „Времеубежище“ – на 67-о място; по-нагоре в подреждането е „След Европа“ на политолога Иван Кръстев. Тя е на 58-а позиция.
„Добрите книги ни показват света отвътре“, отбелязват редакторите на изданието. Подборката е на екипа, който създава неделното издание на вестника. Взето е обаче предвид мнението и на хора извън редакцията – специалисти, читатели, критици.
На върха на подреждането е „Аустерлиц“ от В. Г. Зебалд, излязла малко преди смъртта на автора през 2001 г. Книгата описва най-драматичните десетилетия на миналия век през погледа на главния си герой. Втора е „Свобода“ на Джонатан Франзен – един съвременен любовен епос, създаден с мащабите на „Война и мир“. Франзен между другото е наричан от критиката и „американския Толстой“.
На трето място в подборката на „Нойе Цюрхер Цайтунг“ откриваме книга на Светлана Алексиевич.„Време секънд хенд“ събира историите на стотици хора, преживели краха на Съветския съюз. В класацията следват заглавия от Олга Токарчук, Пол Линч, Андреа Абреу.