Носят ни удоволствие и радост
29 януари е техният празник – трудно е да се проследи откъде и как се е появил световният им ден, но поне може да опитаме да подредим някой пъзел! При това историята на пъзелите наистина е дълга – първите се раждат още през 18. век. За техен родител спокойно може да обявим Джон Спилсбъри. Англичанинът бил картограф и дърворезбар, като решил по този начин да направи изучаването на различните държави по-забавно. Самите парченца изработвал с трион.
Антистрес терапия
В наше време пък служат и за нещо, което Спилсбъри нямало как да предвиди в онази епоха… Пъзелите са чудесно средство да преборим стреса. Начин са да посветим повече време на себе си. Могат да повишат и мотивацията ни. А заедно с това – да оправят и отношения, особено ако предпочетем да ги редим с компания.
Според едно изследване пъзелите са и начин да си помогнем срещу Алцхаймер или деменция. Това се получава, тъй като реденето на пъзел поддържа жива мисълта. С това подпомагаме растежа на нови нервни клетки и укрепваме връзките помежду им.
Смята се, че хората, които обичат да редят пъзели, намират по-лесно решение в трудни ситуации. Просто те се опитват да свържат наглед разнородни неща – парченцата пъзел, като през цялото време работят с въображението си, за да достигнат до крайния резултат, с други думи, подредения пъзел. Тези умения се отразяват и на живота им.
За начинаещи и за специалисти
Добре е да знаем каква е спецификата на различните пъзели… Смята се, че лесните – или детски, са до 500 елемента. Броят на парченцата всъщност започва от няколко десетки, за най-малките. Колкото повече са елементите, толкова по-трудна може да е и картината за подреждане. Ако искате да пробвате силите си с нещо достатъчно сериозно, но нямате опит, пъзел от 1000 парченца е добър вариант за вас. Майсторите, то се знае, се целят нагоре – има и пъзели от 2000 части.
Пъзелите отразяват всъщност и другите наши интереси. Ако обичаме изкуство, може да потърсим репродукция на картина. Ако ни умиляват природни картини – изобилието е голямо. Напоследък се нароиха и пъзели с български мотиви.
Пъзелът е и чудесен подарък
Ето и няколко предложения специално за Световния ден на пъзела… Може да го отпразнувате например с пъзел на Вавилонската кула – от цели 2000 части. Създаден е по картината на Питер Брьогел Стари. Или пък да го свържете с още нещо любимо – четенето. Защото в „Хеликон“ например има и пъзел с Алиса – той е от 1000 части. За по-малките… или пък по-ленивите – съвсем на място е пъзелът със Слънчевата система, който е от 500 части.
Важно е да намерите собственото си вдъхновение. И да си подарите време… Пъзел с чаша какао е хубава рецепта за днешния ден. А всъщност и за всеки!