Начало / Критика / Заглавието като капан

Заглавието като капан

Людмила ЕЛЕНКОВА

Преди няколко години удивлението ми от книжните заглавия се изчерпваше с емблематичния труд „Как да забогатеем, докато спим“. Дори открих символика в това – без усилия, използвайки благотворната енергия на словото, да се пробудиш богат, поне душевно. Оказа се, че ефектът на подобни книги е дългосрочен и днес се превръща в тенденция. Мултимедийната среда, в която живеем, сведе смисъла до синтез на съдържанието. „Стогодишният старец, който скочи през прозореца и изчезна“ повлече крак и скандинавската художествена литература, особено шведите, печелят надпреварата с дълги като зимни вечери заглавия. Без да оспорвам стойността им, потърсих и други, които залагат на опозиция, понякога на шокираща емоция. Предлагам ви с намигване някои от тях, включително и от български автори.

„Майната му! Да го направим!“. Със сигурност нямаше да ми пука да го произнеса, щом зад гърба си имам компания като на Ричард Брансън. Неговата „Върджин груп“ е с капитал почти 5 милиарда британски лири! Ако това е есенцията на бизнес успеха, предпочитам любимата му фраза – „Само глупакът никога не променя мисленето си“.

„Мъжете си падат по кучки“. Колкото и да е странно, този бестселър насърчи хиляди жени от различни поколения да спазват благоприличие и сдържана дистанция в отношенията си с мъжете. Тя е от типа „бягам бавно, за да можеш да ме хванеш“. Нека не се бърка с българската мемоарна проза – „Дневниците на една курва“. Нищо общо нямат. Първото е психологическа мотивация, второто – физиологически отдушник.

„Кой ще заплаче, когато умреш?“ Робин Шарма обича такива главоблъсканици, всеки знае „Монахът, който продаде своето ферари“. Любопитно е, че онези, които тепърва я търсят, изненадват книжарите с добавка в заглавието – червено ферари!

„Любов, подслон, храна и вода“ се нарича новият сборник на Николай Фенерски. Подобна скала на потребностите срещаме при тандема Елена Щерева&Николай Янков. Само че техните реалии очертават Индия с „Химикал, шоколад и две рупии“.

„Не беше тук и си отиде“. Присъствието на Георги Томов в българската проза се наложи именно чрез тази отсъстваща находка на дебютния му сборник с разкази. Позиционирам го до норвежкия роман „Не искам да замина, не мога да остана“.

„Аллах е плюшено мече“. Константин Г. Константинов е интересен автор, но дали във време, когато светът се превърна в стрелбище на религиозна основа, такова заглавие ще спечели… Защо не, Александър Секулов как го направи с „Господ слиза в Атина“.

„Будизъм за мечки“. Джобно издание с чудесни илюстрации и афоризми. Ако не бяха те, щях да си помисля, че ескимосите са преоткрили Буда.

„Сборник с тъпотии“. Склонна съм да се доверя на автора Мирослав Михайлов и както ни съветва в анотацията, да не чета повече от десет страници дневно.

„Екзотични начини за разрязване на патица“ от Марианна Георгиева всъщност е… поезия. Останалото, както би казал Шекспир, е мълчание.

„Черво с чар“. Книга, която залага на превенцията, преди да се стигне до лечение. За щастие натурализмът е само в заглавието, не съдържа аналогичен снимков материал.

„Добър апетит, или как да сготвиш мъжа си“. Не, благодаря. Ще поръчам – „Говори колкото мъжа си, две порции, моля.

Така можем да продължим дълго. Целта ми не е двусмислена ирония към автори и издатели, напротив. Исках да покажа, че когато човек се съсредоточи върху дървото, често пъти то му пречи да види гората, и обратно. Със сигурност всеки е вложил труд, талант и пари в книгата си. И се опитва тя да стигне до колкото може повече читатели. Атрактивните заглавия понякога вършат половината работа, друг път я съсипват цялата. Проправят път към успеха или щракват като капан. Впрочем, Филип Джиан е нарекъл един от романите си „Ох…“. Размислите оставям на вас.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прочетете още

224258_b

Топ 10 на „Хеликон” за най-продавани книги (14 април – 20 април)

ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА 1. Майките от Теодора Димова 2. Пряка заплаха от Дейвид Балдачи 3. Приятелят …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...